szachy dla niewidomych

50 nietrywialnych faktów o szachach

1) Terminy „szach” i „szach mat” pochodzą od perskiego wyrażenia szachmat („król nie żyje”).

2. W 1947 roku Miguel Naydorf rozegrał 45 partii na raz z zawiązanymi oczami (ruchy przeciwnika były mu przekazywane ustnie). Wygrał 39 partii, zremisował dwie i przegrał cztery.

3) Istnieją szachy dla osób niewidomych. Wyglądają one następująco.

szachy dla niewidomych

4. W 1996 roku Robert Fischer zaprezentował własną wersję szachów – Fischerrandom chess. Zasady są takie same, ale początkowy układ figur jest wybierany losowo spośród 960 wariantów.

5. Viktor Korchnoi (który wyemigrował z ZSRR do Szwajcarii i reprezentował ją w turniejach), w swoim meczu o mistrzostwo świata przeciwko Anatolijowi Karpowowi, zaprotestował, że jego przeciwnik otrzymał jogurt – jego kolor mógł być wskazówką. Nigdy jednak tego nie udowodniono.

6. Domostroy odnosi się do szachów jako „demonicznej gry”.

7. Teolog Andrey Kuraev nazywa turnieje szachowe żmijowymi: „Jeśli przegram mecz piłki nożnej z moim sąsiadem, to co z tego? Po prostu jego nogi są dłuższe. A jeśli przegrałem z nim w szachy, to znaczy, że jestem głupszy od niego. Człowiek identyfikuje się bardziej ze swoim umysłem niż mięśniami. I może właśnie dlatego świat profesjonalnych szachów to podły świat, w którym wszyscy się nienawidzą, gryzą i oszukują.

8. Teoretycznie matuje się w dwóch ruchach. Tak było na przykład w meczu Lance Darling – Richard Wood w 1983 roku.

TAK WŁAŚNIE ZDOBYWA SIĘ "GŁUPIEGO KOLEGĘ".

9. Na mistrzostwach Chin w 2009 roku Hou Yifan poniosła porażkę techniczną. Spóźniła się na mecz o pięć sekund.

10. W większości języków pionek to piechur, ale w niemieckim i hiszpańskim zastępuje się go chłopem.

11. W średniowiecznych szachach każdemu pionkowi nadawano inną nazwę, od kupca i lekarza po tkacza i karczmarza. Ale to się nie przyjęło.

12. Istnieje teoria, że Tamerlane stworzył swój własny rodzaj szachów. W nich pionek miał nie tylko własną nazwę, ale także rolę.

13. Teoretycznie najdłuższa partia może trwać maksymalnie 5949 ruchów.

Zbiorowa gra w szachy

14. W rzeczywistości najdłuższa partia szachów trwała 20 godzin i 15 minut. Ivan Nikolić i Goran Arsović wykonali między sobą 269 posunięć i zremisowali.

15. Niemiecki szachista i matematyk Emanuel Lasker walczył o prawa autorskie do gier, aby „szachiści nie umierali w biedzie”.

16. Druga książka w historii w języku angielskim była o szachach (pierwszą była kolekcja o wojnie trojańskiej).

17. Sergey Karjakin został najmłodszym arcymistrzem w historii (12 lat i 7 miesięcy). Najstarszym jest Enrico Paoli (88 lat).

18. W ZSRR istniał tytuł „arcymistrza korespondencyjnego”. Dla tych, którzy grają w szachy korespondencyjnie.

19. Nawiasem mówiąc, zdarzały się nawet zaoczne bitwy miast. Na przykład w XIX wieku Londyn grał przeciwko Edynburgowi.

20. Początkowo królowa była słabą figurą – poruszała się tylko o jedno pole po przekątnej. Zasady zmieniły się, gdy hiszpańska królowa Izabela Kastylijska (1451-1504) stała się jedną z głównych władczyń w Europie.
szachy dla dzieci

21. Szachy są sportem olimpijskim. Ale mają osobną olimpiadę, na której szachiści są również testowani pod kątem dopingu.

22. Chiński cesarz Wen-di dokonał egzekucji dwóch szachistów, gdy dowiedział się, że nazywają królowe cesarzami.

23. W USA niezbyt przemyślany pierwszy ruch nazywany jest „atakiem Reagana”.

24. Średnio 37,5% partii w profesjonalnych turniejach wygrywają białe figury, a 27,6% czarne figury. Reszta kończy się remisem.

25. Szachista Arnold Denker: „Osip Bronstein opowiedział mi taką historię. W 1918 roku został aresztowany w Odessie przez czekistów. Zamierzali go zastrzelić, ale jeden z oficerów zobaczył jego znane nazwisko i zasugerował, by udowodnił wygrywając partię, że jest sławnym szachistą. Wygrał i był w stanie się uwolnić”.

26. to jest chaturanga. Starożytny indyjski protoplasta szachów, ale dla czterech graczy.

Chess

27. Powieść braci Strugackich Midday, XXII Century wspomina o metodzie Kasparowa-Karpowa. W roku publikacji opowiadania (1962) Anatolij Karpow miał 11 lat, a Garry Kasparow jeszcze się nie urodził.

28. Zanim wynaleziono mechaniczne zegary, szachiści używali klepsydry.

29. Niemiecki szachista Emanuel Lasker dzierżył tytuł mistrza świata przez 27 lat.

30. Jeśli telefon szachisty zadzwoni podczas gry, zostanie on automatycznie uznany za pokonanego lub zostanie przyznany remis, jeśli jego przeciwnik teoretycznie nie mógł już wygrać.

31. Przed XIX wiekiem czarne również mogły być pierwszymi, które wykonały ruch zgodnie z zasadami.

32. W 2019 roku Magnus Carlsen (aktualny mistrz świata) nagrał antyrasistowskie wideo, w którym czarna figura poszła jako pierwsza.

33. Popularna wśród historyków wersja głosi, że Iwan Groźny zmarł grając w szachy.

34. Mecz szachowy Kosmos-Ziemia został rozegrany w 1970 roku. Piloci Sojuza-9 grali z innymi pilotami na Ziemi przez radio.

35. Składana szachownica została wynaleziona przez księdza w XII wieku. Kościół zabronił mu gry w szachy, więc wymyślił sztuczkę, jakby dwie książki leżały razem.

36. Gdy gracze wykonują po cztery ruchy, istnieje ponad 318 miliardów wariantów zakończenia gry.

37. Peter Sekei jest rekordzistą pod względem najmniejszej liczby ruchów w turnieju. 130 w 10 meczach.

38. Szachy zostały zakazane na stacjach antarktycznych po tym, jak dwóch naukowców wdało się w bójkę po grze w 1959 roku, a jeden z nich nawet uderzył drugiego toporem lodowym.

39. W 1999 roku Garry Kasparov zagrał przeciwko drużynie składającej się z ponad 50 000 uczestników z 75 krajów (ruchy były wybierane większością głosów). Wygrał po 62 ruchach. Gra trwała cztery miesiące.

Gra Karpowa i Kasparowa

40. W 2005 roku na 14 000 mieszkańców Reykjaviku przypadał jeden arcymistrz szachowy.

41. Istnieje już sieć neuronowa, która uczy się grać w szachy na poziomie turnieju międzynarodowego w 72 godziny.

42. W Armenii szachy są przedmiotem szkolnym.

43. Pierwsza „maszyna szachowa” została wynaleziona w 1769 roku, aby zaimponować królowej Austrii. Okazała się jednak oszustwem: nie był to „mechaniczny Turek”, ale karzeł, który siedział w pudełku i kontrolował figury za pomocą magnesów.

44. Ehsan Gema Magami jest rekordzistą pod względem liczby przeciwników w ciągu jednego dnia. Rozegrał 604 gry jednocześnie: 580 wygrał, 16 zremisował, 8 przegrał.

45. Technicznie Dota 2 jest bardziej złożona i zróżnicowana niż szachy, ze 119 unikalnymi bohaterami z własnymi umiejętnościami. Szachy mają sześciu „bohaterów”.

46. Vladimir Vysotsky ma dwie piosenki o szachach: „Preparation” i „The Game” (obie poświęcone meczowi pomiędzy Borysem Spasskim i Robertem Fischerem). Ale Wysocki nie wiedział, jak grać w szachy, a niektóre terminy i sytuacje wyjaśnił mu reżyser Stanislav Govorukhin.

47. Inna odmiana planszy. Szachy sześciokątne Władisława Glińskiego.

jeden wariant płyty

48. Superkomputer Deep Blue dwukrotnie ograł Harry’ego Kasparowa, 1-1. Disney kupił prawa do adaptacji sztuki teatralnej opartej na tym meczu.

49. Puszkin uwielbiał szachy, a w „Eugeniuszu Onieginie” znajdują się wersy: „A Leński bierze swojego pionka wieżę / Do swojego rozproszenia”. Na tej podstawie odtworzono całą grę między Łaryną i Leńskim.

50. Możliwe, że Lenin i Hitler rozegrali partię szachów w 1909 roku w Wiedniu. Istnieje nawet grawerunek wykonany przez uczennicę Hitlera z podpisami uczestników, ale historycy wątpią w realność takiego meczu.

Lenin i Hitler rozegrali partię szachów


Categories:

Tags:


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *