Warcaby5

Zasady gry w warcaby

W dobie zaawansowanych graficznie gier komputerowych z różnorodnymi postaciami i złożoną fabułą, gry planszowe wciąż cieszą się popularnością. Czy można się dziwić, że gry takie jak warcaby wciąż są bestsellerem? Ludzie nie tylko kupują tradycyjne plansze do gier, ale także przeszukują Internet w poszukiwaniu stron, na których mogą zagrać z wirtualnym przeciwnikiem i ściągają aplikacje na swoje telefony.

szachy1

Jeśli się nad tym głębiej zastanowić – to nie przypadek. Warcaby to gra o jasnych zasadach, która rozwija logiczne myślenie. Wielu z nas ma bardzo pozytywne skojarzenia z dzieciństwa, kiedy to spędzaliśmy czas z najbliższymi – rodzicami, dziadkami, rodzeństwem – grając w warcaby.

Warcaby wydają się prostą grą, ale wcale nie jest łatwo pokonać doświadczonego gracza. Można obmyślać strategie i tworzyć naprawdę ciekawe sytuacje na planszy. Nawet jeśli grasz często, rozgrywka nie raz cię zaskoczy.

Warcaby mają wiele odmian, więc możesz także zmieniać zasady, według których grasz. Zmiana zasad to dobry sposób na urozmaicenie rozgrywki, która będzie też świetnym ćwiczeniem dla mózgu.

Przeciąganie liny – rodzaje i odmiany

Miłośnicy warcabów rozróżniają trzy główne rodzaje gier:

 • Warcaby międzynarodowe (stupolowe) – rozgrywane na planszy 10×10, czyli planszy o 100 polach;
 • Warcaby (dla Rosjan) – rozgrywane na planszy 8×8, czyli 64 polach.
 • give-away (odwrócone warcaby rosyjskie) – rozgrywane na planszy 8×8, czyli 64 polach.

Warcaby2

Rozmieszczenie plansz i szachownic

Warcaby

Wspólną cechą wszystkich odmian warcabów jest plansza podobna do szachownicy (niektórzy nazywają ją warcabnicą) oraz fakt, że na początku gry każdy z graczy dysponuje taką samą liczbą pionów.

W większości odmian warcabów gracze ustawiają swoje pionki i grają na czarnych polach, choć istnieją wyjątki od tej reguły.

Różne zasady gry w warcaby

Każdy, kto zaczyna grać w warcaby, powinien pamiętać, że zasady stosowane w różnych krajach nie są takie same. Hiszpan lubi grać według własnych zasad, ale Brazylijczyk lub Amerykanin będzie raczej przestrzegał innych. Na przykład w warcabach klasycznych celem gracza jest szybkie zniszczenie pionków przeciwnika. Z kolei w grze typu giveaway należy jak najszybciej pozbyć się własnych pionków. Warcaby międzynarodowe również rządzą się swoimi prawami. W porównaniu do warcabów rosyjskich jest inna liczba białych i czarnych pól na planszy, warcaby na początku, a także inne zasady gry i nauki remisu.

Kto jest pierwszy w grze w warcaby?

Prawo pierwszego ruchu należy do gracza używającego białych pionków. Gracze wykonują jeden ruch na zmianę i mogą poruszać tylko swoimi pionkami.

Jak chodzić z przeciągami?

Ruchy są dozwolone po przekątnej, do przodu na puste pole w następnym rzędzie, chociaż można znaleźć wyjątki od tej reguły, na przykład w warcabach tureckich, gdzie warcaby mogą poruszać się pionowo i poziomo.

Mniej doświadczeni gracze często zastanawiają się, czy zwykły pionek może poruszać się do tyłu. Zasady jasno określają, że poruszanie się zwykłym pionkiem do tyłu jest niedozwolone. Wyjątkiem jest pion królewski, który może poruszać się do tyłu.

Zapora – jak ją zdobyć i jak się porusza?

Warcaby 4

Królowa to specjalny pionek, który ma dodatkowe ruchy, a każdy, kto choć raz spróbował gry w warcaby, wie, jak ważne jest zdobycie królowej i jak może to pomóc w szybkim zwycięstwie. Ale żaden z pionków nie jest królem na początku gry.

Aby zdobyć króla, trzeba włożyć dużo wysiłku, ponieważ trzeba poprowadzić swój pionek przez planszę, tj. dotrzeć i zatrzymać się na linii transformacji po stronie przeciwnika.

W przeciwieństwie do zwykłych pionków, królowe mogą poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu – w większości odmian warcabów po przekątnej, o ile na planszy nie ma własnych pionków lub królowe nie są blokowane przez pionki przeciwnika (ustawione jeden za drugim). Pion królewski może zakończyć swój ruch po przekątnej na dowolnym, nawet najbardziej odległym polu. Wyjątkiem są warcaby angielskie i amerykańskie – król może poruszyć się tylko o jedno pole, do przodu lub do tyłu.

Zasady uderzania – czy trzeba uderzać i czy można to robić do tyłu?

Jak bić w warcabach? Ogólnie uważa się, że wszystkie pionki mogą kopać zarówno do przodu, jak i do tyłu. Kopnięcie oznacza, że pionek przeskakuje nad pionkiem przeciwnika i zatrzymuje się na pustym polu bezpośrednio za nim.

Ponadto można pozbyć się więcej niż jednego pionka na turę, a nawet zmienić kierunek bicia, o ile między pionkami przeciwnika znajduje się jedno puste pole (tak, aby nasz pionek mógł swobodnie przeskakiwać między nimi).

Wymuszone bicie

Bardziej kontrowersyjne jest pytanie, czy bicie w warcaby jest obowiązkowe? Powszechnie przyjmuje się, że należy to robić w każdym przypadku.

Zgodnie z międzynarodowymi zasadami, gracz musi bić w taki sposób, aby zbić maksymalną liczbę pionków – oznacza to, że:

 • Jeśli zaczynasz bić, musisz dokończyć swoją turę – nie możesz przerwać w połowie wykonywania bicia;
 • Jeśli masz do wyboru dwie lub więcej opcji bicia, musisz wybrać opcję, w której otrzymasz najwięcej pionków od przeciwnika;
 • Jeśli istnieje więcej niż jedna opcja zbicia tej samej liczby pionków, masz pełną swobodę – sam decydujesz, którą wybrać.

W warcabach amerykańskich lub angielskich możesz wybrać dowolne uderzenie i nie musisz zbijać jak największej liczby pionków.

Kto wygrywa?

Każdy gracz dąży do zwycięstwa poprzez zbicie wszystkich pionków przeciwnika. Osiągnięcie celu będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zdobędziesz jak najwięcej zapór i nie pozwolisz przeciwnikowi zrobić tego samego.

Jednak wybicie wszystkich pionków przeciwnika nie jest jedynym sposobem na wygraną. Na przykład, jeśli uda ci się zablokować pionki przeciwnika tak, aby nie mógł wykonać ani jednego ruchu, wygrywasz!

Jak wygrać w warcaby?

Warcaby5

Zwycięstwo po długiej walce z trudnym przeciwnikiem przynosi ogromną satysfakcję. Ale wymaga również

 • wielkiej koncentracji;
 • umiejętności przewidywania kilku ruchów naprzód;
 • umiejętności planowania;
 • konieczności poświęcenia jednego lub nawet kilku pionków.

Najważniejsze jest zniszczenie pionków przeciwnika. Bardziej doświadczeni gracze wiedzą, że konfrontacja jest nieunikniona – pionki muszą spotkać się na planszy, a ich pierwsze „spotkanie” na środku planszy zwykle następuje szybko. Sukces gracza zależy w dużej mierze od tego, czy uda mu się ustawić swoje piony w taki sposób, aby zepchnąć jak najwięcej pionów przeciwnika. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy udało się nie stracić żadnego ze swoich pionków – w końcu walka wymaga poświęceń. Ważne jest to, że twoje ruchy prowadzą do zniszczenia pionków przeciwnika.

Jaki jest najlepszy sposób umieszczania pionków na planszy?

Początkujący rysownicy często ulegają złudzeniu, że umieszczanie pionków po bokach planszy jest bezpieczniejsze. I w tym przypadku są w błędzie. Pionek znajdujący się na krawędzi planszy kontroluje tylko jedno pole z przodu, podczas gdy pionki na środku planszy kontrolują dwa. Jeśli chcesz chronić swoje pionki, umieść je na środku planszy, z innymi pionkami z tyłu i po bokach. Pamiętaj również, że pionki umieszczone na krawędziach są łatwiejsze do zablokowania i dlatego będą poza grą. Pojedynczy, zablokowany pion gdzieś na krawędzi planszy nie będzie przydatny i nie ułatwi ci drogi do zwycięstwa.

Nie jest też dobrym pomysłem dzielenie pionków na grupy – gdy tworzą jedną drużynę, działają znacznie lepiej. W ten sposób łatwiej jest im bronić się nawzajem i łatwiej złapać przeciwnika w pułapkę.

Remis – kiedy gra w warcaby jest nierozstrzygnięta?

W warcabach remis nie jest wyjątkiem. W 2007 r. Jonathan Schaeffer, w najnowszej wersji swojego programu komputerowego, udowodnił, że w warcabach angielskich wynikiem gry, w której gracze nie popełniają błędów, zawsze będzie remis.

Ludzie popełniają błędy, co sprawia, że każda gra jest ekscytująca, a jej wynik z góry nieznany. Zdarzają się jednak sytuacje, w których gra w warcaby kończy się remisem:

 • Jeśli przez 25 ruchów z rzędu (na planszy o 100 polach) lub przez 20 ruchów z rzędu (na planszy o 64 polach) porusza się tylko król i żaden z graczy nie wykona ruchu lub bicia zwykłym pionkiem;
 • Jeśli ta sama pozycja pojawi się na planszy po raz trzeci.

 


Categories:

Tags:


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *