Zakłady szachowe

Obstawianie szachów: jak to robić i jakie są cechy szczególne?

Szachy to starożytna logiczna gra planszowa. Według jednej z wersji pojawiła się w Indiach ponad półtora tysiąca lat temu i nosiła nazwę „Chaturanga”. Współczesne szachy są rozgrywane przez dwie osoby na 64-komorowej planszy dla białych lub czarnych pionów. Gra kończy się, gdy jeden z przeciwników zamatuje króla przeciwnika, skończy się czas przeznaczony na grę w regulaminie turnieju, jeden z graczy podda się lub obaj gracze zgodzą się na remis.

Zakłady szachowe

Gdyby ten materiał został napisany na początku lat siedemdziesiątych, a nie dzisiaj, można by śmiało powiedzieć, że szachy są jednym z najpopularniejszych sportów. Z biegiem czasu „mastodonty”, takie jak piłka nożna i hokej, wyparły szachy ze sportowego Olimpu, ale nawet dziś duże turnieje szachowe przyciągają wiele uwagi. Biura bukmacherskie nie ignorują tego sportu i aktywnie przyjmują zakłady.

Arcymistrzowie na szachowym Olimpie zmieniają się bardzo rzadko. 16. mistrz świata w szachach Magnus Carlsen z Norwegii dzierży koronę od 2013 roku.

Rodzaje zakładów szachowych

W niektórych zakładach bukmacherskich można obstawiać całkowitą liczbę ruchów w grze, czy mistrzostwa zakończą się specjalnymi dodatkowymi grami (szachy szybkie, szachy błyskawiczne, szachy armageddon).

Ale w sporcie obecne są bardziej konkretne wyniki.

Zwycięstwo białych lub czarnych („P1” lub „P2”). Tradycyjny rodzaj zakładów na główne wyniki zawodów jest również charakterystyczny dla zakładów szachowych. Wśród zakładów na główne wyniki znajduje się również opcja obstawiania remisu.

Podwójny kurs (1x lub 2x). Ta opcja jest lubiana przez bardziej ostrożnych graczy, takie zakłady sugerują, że dany przeciwnik przynajmniej uniknie przegranej gry, czyli albo wygra, albo gra zakończy się remisem.

Zerowy handicap. Ponieważ w szachach nie ma wyniku w danej partii, bukmacherzy oferują tylko jedną opcję dla handicapów. Ważne jest, aby zauważyć różnicę tego typu zakładu od poprzedniego: zakład z handicapem (0) oznacza również, że określony uczestnik zawodów przynajmniej uniknie porażki (nie przegra), ale w przypadku remisu zakład z zerowym handicapem jest obliczany jako zwrot, a zakład na podwójny wynik – wygrana.

Niektórzy bukmacherzy mogą również oferować zakłady długoterminowe na szachy, na przykład na zwycięstwo konkretnego zawodnika nie w konkretnym meczu, ale na koniec całego turnieju.

Strategia zakładów szachowych

W szachach, podobnie jak w każdym innym sporcie, nie ma strategii wygrana-wygrana. Istnieją jednak pewne osobliwości, które przy odpowiedniej analizie można wykorzystać na swoją korzyść.

1. Strategia wyprzedzania w szachach
Możesz dowiedzieć się, czym jest strategia wyprzedzania w szachach w specjalnej sekcji naszej Szkoły Zakładów. To właśnie ta strategia jest najbardziej odpowiednia dla turniejów szachowych. Szachy to jeden z niewielu sportów, w których niezwykle rzadko dochodzi do przedłużających się serii zawodników.

* Przykład: jeśli zawodnik przegra 2-3 partie, możliwe jest odrobienie strat remisem 1-3 razy. Warto jednak pamiętać, że strategia odrabiania strat jest jedną z najbardziej ryzykownych.

2. Zakłady na remisy
W szachach remisy z udziałem arcymistrzów zdarzają się znacznie częściej niż wyniki na wygraną jednego z zawodników. W takim przypadku dobrze sprawdza się zakład rezerwowy na jednego z graczy z zerowym handicapem. Możesz dowiedzieć się, czym jest zerowy handicap w naszej szkole zakładów.

* Przykład: W meczu pomiędzy Białymi i Czarnymi obstawiasz zwycięstwo Białych z handicapem 0. Jeśli mecz zakończy się remisem, biuro bukmachera obliczy zwrot zakładu.

Które zakłady bukmacherskie przyjmują zakłady na szachy?

Rosyjscy bukmacherzy wystawiają linie głównie na główne turnieje szachowe: najpopularniejsze zakłady są dostępne u bukmacherów Paribet, Liga Bet i 1xStavka.

Najlepszym bukmacherem w Internecie do obstawiania zakładów szachowych jest BK 1xStavka, który oferuje bardziej rozbudowaną linię na zdarzenia takie jak liczba ruchów w partii danego turnieju i dodatkowe warunki zakończenia meczu szachowego. Jednak głównie bukmacherzy akceptują zakłady na wyniki, zerowe handicapy lub zwycięstwo konkretnego gracza w turnieju.

Czy można regularnie wygrywać obstawiając szachy?

Jak już pisaliśmy, w szachach nie ma strategii wygrana-wygrana, podobnie jak w każdym innym sporcie. Aby zmniejszyć ryzyko, musisz zrozumieć konkretny sport, na który planujesz postawić.

Szachy to bardzo specyficzna gra, w której oprócz zasad trzeba znać stan psychiczny gracza, jego nawyki, a nawet warunki pogodowe. W końcu samopoczucie arcymistrza może ulec pogorszeniu przy złej pogodzie, a szachy to gra logiczna, która wymaga poważnej koncentracji.

Posiadając niezbędne informacje, śledząc turnieje i ogólnie świat szachowy, możesz ogromnie zwiększyć swoje szanse na wygraną. Powodzenia!


Categories:

Tags:


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *